Barnstaple & District Men's Skittles League

All the latest fixtures, results and news.

HOUSE SINGLES


ALLEY 1  To be played at Barnstaple Town Football Club on Friday 5 Oct 2018


Preliminary Round

I Sandle (Tawstock Rangers)        v    G Smith (X Men) 


Round 1

1. T Jowitt (Crankers)                    v     R Murch 9Fox Boys)  

2. S West (Lovepants)                   v     G Hawkings (Barn Bombers)  

3. I Mardling (Lovepants)              v     P Sprague (Plough Pullers)  

4. D Stentiford (Demons)              v     C Quick (Nippits) 

5. K Docherty (Wing & A Prayer) v     D Cooke (Pheasant Pluckers) 

6. S Phillips (Goodley Knights )   v     Winner of Preliminary Round

7. J Lawton (Old Guys Drule)       v     I Jones (Lumberjacks)

8. P Harris (Old Guys Drule)        v     S Howell (Pheasant Pluckers) 


Round 2

1. Winner of 5                                v     Winner of 2

2. Winner of 8                                v     Winner of 7

3. Winner of 6                                v     Winner of 1

4. Winner of 4                                v     Winner of 3


Round 3

1. Winner of 1                                v     Winner of 3

2. Winner of 2                                v     Winner of 4


Two winners through to next round are D Stentiford and R Murch 


ALLEY 2    To be played at The Green Man on Friday 5 Oct 2018


Round 1

1. P Ackland (Lovepants)              v     M Squire (Sarnians)

2. S Clements (Wing & A Prayer)  v     A Norden (Plough Pullers)

3. R Smith (X Men)                          v    G Jobbins (Pheasant Pluckers)

4. S Heron (Old Guys Drule)          v    H Jennings (Tawstock Rangers) 

5. G Pearce (Crankers)                   v    M Phillpotts (Old Guys Drule)

6. T Main (Kneaders Pairs)             v    P Murch (S & T)

7. L Squire (Sarnians)                     v    M Latham (Ringers)

8. I Phillips (Old Guys Drule)          v    D Read (Pheasant Pluckers)


Round 2

1. Winner of 5                                   v    Winner of 2

2. Winner of 8                                   v    Winner of 7

3. Winner of 6                                   v    Winner of 1

4. Winner of 4                                   v    Winner of 3


Round 3

1. Winner of 1                                    v   Winner of 3

2. Winner of 2                                    v   Winner of 4


Two winners through to next round are A Norden and L Squire


ALLEY 3     To be played at The Royal Exchange on Friday 8 Oct 2018


Round 1

1. D Symonds (Demons)                 v    M Milton (Plough Pullers)

2. M Symonds (Demons)                 v    A Buckingham (Odds & Ends)

3. Mark Kiff (Nippits)                        v    D Trick (Landkey Lads)

4. J Lester (Sarnians)                       v   R Chapple (Goodley Knights)

5. Matt Avery (Kneaders Pairs         v   C Williams (Landkey Lads)

6. P Osment (Fox Boys)                   v   T Lester (Sarnians) 

7. D Baddick (Goodley Knights)      v   B Sloggie (Nippits)

8. R Andrews (Newton Boys)           v   O Stentiford (Fox Boys)


Round 2

1. Winner of 5                                    v    Winner of 2

2. Winner of 8                                    v    Winner of 7

3. Winner of 6                                    v    Winner of 1

4. Winner of 4                                    v    Winner of 3


Round 3

1. Winner of 1                                    v    Winner of 3

2. Winner of 2                                    v    Winner of 4


Two winners through to next round are P Osment and J Lester


ALLEY 4           To be played at The Rolle Quay on Friday 5 Oct 2018


Round 1

1. D Spear (Goodley Knights)          v    J Priscott (Barn Bombers)

2. M Westaway (Plough Pullers)      v    J Smith (Plough Pullers)

3. M Passmore (Kneaders Pairs)     v    R Norman (Barn Bombers)

4. J Tanner (Odds and Ends)           v    D Willoughby (Lovepants)

5. M Avery (Kneaders Pairs)            v    A Stribling (Wing & A Prayer)

6. C Baddick (Goodley Knights)      v    T Clarke (Newton Boys)

7. D Hatherell (Wing & A Prayer)     v     H Burley (Barn Bombers)

8. C Harris (Barn Bombers)             v     P Allen (S & T)

 

Round 2

1. Winner of 5                                    v     Winner of 2

2. Winner of 8                                    v     Winner of 7

3. Winner of 6                                    v     Winner of 1

4. Winner of 4                                    v     Winner of 3


Round 3   

1. Winner of 1                                    v     Winner of 3

2. Winner of 2                                    v     Winner of 4 


Two winners through to next round are A Stribling & H Burley


Quarter Finals/Semi Finals 



 

ELLIS THREES



Round 1


Round 2

HOUSE CHAMPIONSHIP PAIRS


 


Round 1


Round 2

Click here to edit text

 

DEVON COUNTY SINGLES


Round1


Round 2 


Round 3


COURAGE FOURS

Round 1


Round 2



Quarter Finals


Semi Finals